Лісовідновлення і лісорозведення

Щороку полтавськими лісівниками створюється близько 200 га нових лісів. Постійно збільшуються площі зайнятих площ під лісовими насадженнями. Навесні 2017 року вдалося висадити 196 га лісу. З них 30 га нових лісів на землях не придатних для сільського господарства. Надзвичайно корисна робота була проведена щодо озеленення соціальних об’єктів, де лісівники не лише безкоштовно надавали посадковий матеріал, а й брали до рук лопати та саджали дерева. Зокрема, допомогли з прикрашування території молоденькими липками обласній телерадіокомпанії «Лтава», Полтавському періатричному пансіонату, школам, дитячим садочкам, медичним закладам. Приживлюваність нових культур висока – понад 95%. Це й справді так, проходячи молоденькими насадженнями минулорічних років, одразу ж помітно рівненькі рядочки з зеленими сосонками, берізками та дубками.
Підготовка грунту ведеться механізовано трактором, нарізаючи борозни шириною до півметра. По борознах проходить поглиблювач, що розпушує грунт на глибину 30-40 см, далі дискові борони повертають назад родючий пласт землі. Лісосіки заліснюють у рік рубки. Сосна висаджується в борозни під «меч Колосова» рядками. В основному схема змішування:  8 рядів сосни і 2 ряди берези.
Полтавське лісове господарство забезпечене власним високоякісним посадковим матеріалом, саме для цього діють 3 постійні лісорозсадники. Так у Борівському лісництві лісорозсадник площею 1,8 га та 4 теплиці. На лісорозсаднику використовується дрібнокрапельна система зрошування, що допомагає зручно й ефективно зволожувати лісові культури, особливо в засушливий період року, а також підживлювати рослини добривами.
Щороку в Полтавському лісовому господарстві вирощується близько 1 млн.шт. стандартних сіянців сосни звичайної.
У 2008 році в Іскрівському лісництві закладено новий лісорозсадник площею 2 гектари, де також  встановлено систему дрібнокрапельного зрошування. У цьому лісорозсаднику увага зосереджена на вирощуванні листяних порід: дуба звичайного, дуба червоного, ясенів, берез, лип, кленів гостролистих тощо.Директор лісового господарста повідомляє: «Основний розсадник по вирощуванню листяних порід знаходиться в Іскрівському лісництві. Там вирощується до 17 лісових порід: дуб звичайний, дуб червоний,береза, клен, липа, ясен, абрикос, яблуня, груша та інші супутні породи, які вводять лісівники при створенні лісових культур».
Постійний декоративний лісорозсадник є і в Розсошинському лісництві. Тут закладені шкілки листяних і хвойних порід: горобина, клен гостролистий, ялівець звичайний, тис ягідний, ялиця біла тощо.
У 2007 році лісівники Полтавського лісового господарства вперше в області почали вирощувати посадковий матеріал у теплицях Борівського лісництва.  Тоді з двох теплиць отримали 350 тисяч штук сіянців сосни. Завдяки цьому зберегли багато посівів дерева, адже мали можливість контролювати середовище. До того ж – це значна економія коштів. Якщо раніше собівартість на тисячу штук сосни була 110 гривень, то у 2009 році вона становила 80 гривень. Державне підприємство «Полтавське лісове господарство» перше в області розпочало застосовувати у виробництві цей новітній підхід.
У лісовому господарстві для відтворення лісів щороку заготовляється по декілька тонн насіння лісових порід. Це, зокрема, сосна звичайна, дуб черешчатий, липа, береза, акація, та інші деревно-чагарникові породи. Заготівля лісового насіння та лісонасіннєвої сировини в лісгоспі проводиться лісовою охороною. Усе заготовлене лісове насіння зберігається в лісництвах, де формуються партії лісового насіння. Насіння перевіряється окремо по кожному лісництву, звідки направляється на аналіз до Харківської насіннєвої станції, яка після перевірки надає посвідчення на кондиційність та обробку від грибкових захворювань.
У лісовому господарстві є своя парова шишкосушарка, що знаходиться в Рублівському лісництві. На другому поверсі шишкосушарки виділено камеру підсушки. Переробка лісонасіннєвої сировини проводиться роздільно лісництвами. В переробці лісонасіннєвої сировини послуги надаються іншим підприємствам лісового господарства. Для очистки насіння сосни звичайної від крилатки є ручний барабан. Відвіювання насіння проводиться вручну. Для зберігання насіння сосни звичайної є пристосоване для цього приміщення. Лісництво забезпечене тарою для зберігання насіння – для цього використовуються скляні бутлі. Для контролю за вологістю використовується кобальтовий папір.
×